YKS

2022 AYT Kitap Önerileri – YKS Kitap Önerileri

2022 AYT Kitap Önerileri için en doğru yerdesiniz. 2022 YKS sınavına girecek adaylar için en iyi YKS Kitap Önerileri yazımızda. Sizlere özel 2022 AYT Kaynak Tavsiyeleri listesini hazırladık.

Milyonlarca öğrenci, her yıl üniversite sınavına girerek hayallerindeki üniversiteyi kazanmaya çalışıyor. Bir yıl boyunca çok sayıda soru çözüyor. Soru çözmekten daha önemli bir şey varsa o da hangi soruları çözdüğünüzdür. Satın aldığınız kitapların hepsi sizin için uygun olmayabilir. Kendi seviyenizde kitapları almadığınız için netlerinizin artmadığını fark edersiniz. Üni Yardım farkıyla hazırlanan 2022 AYT Kitap Önerileri listesinde ihtiyacınız olan her şey mevcuttur.

2022 TYT Kitap Önerileri

2022 AYT Kitap Önerileri yanında 2022 TYT Kitap Önerileri yazıları için yukarıdaki butona tıklayın.

2022 AYT Kitap Önerileri

AYT hangi kitapları çözmeliyim diyen adaylar, aşağıdaki bağlantılar yardımı ile istedikleri dersin kaynaklarına ulaşabilir.

  • 2022 AYT Matematik Kitap Önerileri
  • 2022 AYT Fizik Kitap Önerileri
  • 2022 AYT Kimya Kitap Önerileri
  • 2022 AYT Biyoloji Kitap Önerileri
  • 2022 AYT Edebiyat Kitap Önerileri
  • 2022 AYT Tarih Kitap Önerileri
  • 2022 AYT Coğrafya Kitap Önerileri

Hangi Kitapları Çözmeliyim?

Yeni sınav sisteminin gelmesi ile birlikte artık sorular ve soru tipleri de değişti. ÖSYM, artık öğrencilerin bilgisini test etmenin yanı sıra bu bilgileri nasıl kullanıyor, okuduğunu anlıyor mu, muhakeme yeteneği gelişmiş mi, problemleri çözebiliyor mu, bunlara bakıyor. Bu şekilde olduğunda soru tipleri de değişmiş oluyor.

Uzun lafın kısası, pek çok yayınevi, sınav sisteminin değişmesi ile birlikte kitaplarda ve sorularda köklü değişikliklere gitti. Pek çok soru güncellendi ve yeni sınav sistemine uygun olacak şekilde hazırlandı. Bazı yayınevleri ise bu değişiklikleri yapmadı ve eski sınav sistemi için hazırlanan kitapların yalnızca ismini değiştirerek piyasada satmaya devam etti.

Elbette, kendini yenileyen ve yeni sınav sistemine uygun olarak hazırlanan kitapları satın almak ve çözmek sınav yolundaki başarınızda daha etkili olacaktır.

2022 AYT Kitap Önerileri yazımızda güncellenen ve yenilenen kitapları listeledik. Bu kitapları belirlerken daha önce YKS sınavına girmiş ve derece yapmış adaylar ile dershane ve branş öğretmenlerinin görüşlerini dikkate aldık.

Konuyu Anlıyorum Ama Soru Çözemiyorum, Neden?

Konuyu anlıyorum ama soru çözemiyorum. Bu sorun pek çok öğrencinin şikayet ettiği bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Aslında bu sorunun tek bir nedeni var: kendi seviyenizde kaynak çözmemek. Eğer siz seviyenizin üstünde bir kitap aldıysanız soruları çözememeniz oldukça normaldir. Çünkü o kitaptaki sorular, sizi zorlayacak seviyededir ve siz henüz o seviyeye gelmediniz.

Kendi seviyenizde bir kitap almadığınızda bu gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmak oldukça mümkündür. Bu nedenle kitap almadan önce mutlaka kendi seviyenize uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Örneğin, matematikten 5-10 net yapan bir kişi zor seviye bir matematik kitabı satın alırsa o soruları çözememesi çok doğaldır. Kolay seviye kitapları çözmek kötü bir şey değildir. Aksine sizi geliştirecek ve zor seviye kitapları çözecek seviyeye getirecektir. Önünüzde uzun bir yol var ve bu yolu doğru kullanmak doğru hamleleri yapmaktan başlar.

İlk olarak kendi seviyenizi belirlemelisiniz. Bunun için bir deneme çözmeyi düşünün. Deneme sonuçlarında eğer bir dersin sorularının yüzde 30’u kadar doğru yaptıysanız kolay seviye, yüzde 30 ve 60 arası doğru yaptıysanız orta seviye, yüzde 60 ve yüzde 100 doğru yaptıysanız zor seviye kitapları tercih edin.

Yalnızca kendi seviyenizin üstünde değil, aynı şekilde altında kitapları çözmekte size hiçbir etki sağlamaz. Diyelim ki matematikte 25 net yapıyorsunuz ve kolay seviye bir kaynak çözmeye başladınız. Siz zaten o seviyedeki soruları kolaylıkla çözüyorsunuz. Yapamadığınız 15 neti yakalamak için zor seviye kitaplara bakmalısınız ki o soruları da öğrenin ve çözün.

2022 AYT Kitap Önerileri listemizde sizin için her seviyeye uygun olacak kitapları hazırladık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu