Rehberlik

AYT Nedir? Alan Yeterlilik Testi Nedir?

Her yıl milyonlarca öğrenci üniversite sınavına giriyor. Aynı şekilde bir o kadar öğrenci de üniversite sınavlarına hazırlanmaya başlıyor. Durum böyle olunca adaylar, girmek istedikleri sınavın ne olduğunu merak ediyor. Bu rehberde AYT Nedir gibi merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı var.

AYT Nedir?

Alan Yeterlilik Testi, kısaltması ile AYT, ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)‘nın ikinci oturumudur. TYT oturumuna giren adaylar, daha sonra AYT oturumuna girer. TYT ve AYT arasında bazı farklar vardır. Ancak TYT sınavına girmeden ikinci oturuma girilmez. Aksi takdirde puanınız hesaplanmaz.

AYT oturumu toplam 160 sorudan oluşur. Adaylara bu soruları çözmeleri için 180 dakika yani 3 saat süre verilir. Bu süre boyunca öğrencilerin çözmesi gereken dört farklı test vardır: Edebiyat – Sosyal Bilimler I, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler II.

İkinci oturumda adaylar için üç farklı puan türü vardır: Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık. Bu puan türleri, adayların yerleşeceği üniversite bölümlerini belirler. Örneğin, bir mühendislik bölümünü kazanmak için Sayısal puanına ihtiyacınız vardır. Sözel puanınız ile mühendislik bölümlerini kazanamazsınız.

Puan türlerinin kendilerine özel dersleri vardır. Bu derslerin sorularını çözdüğünüzde ilgili puan türünüz artar. Diğer puan türlerine ise etki etmez. Örneğin, edebiyat sorularında doğru ya da yanlış yapmanız Sayısal puanınıza etki etmez. Aynı şekilde matematikte doğru ya da yanlış yapmanız Sözel puanınıza etki etmez.

 • Sayısal: Matematik ve Fen Bilimleri
 • Sözel: Edebiyat – Sosyal Bilimler I ve Sosyal Bilimler II
 • Eşit Ağırlık: Edebiyat – Sosyal Bilimler I ve Matematik

Alan Yeterlilik Testinde genel olarak öğrencilerin bilgileri ölçülür. Üniversite sınav konularına ne kadar hakim, soruları çözebiliyor mu, birkaç konunun bir araya gelmesiyle bir soruyu çözebiliyor mu gibi yanıtlar aranır. Bu gibi eleyici sorular ile sıralamalar belirlenir.

Eğer dört yıllık (lisans) bölümlere tercih yapmak istiyorsanız AYT oturumuna mutlaka girmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde lisans bölümlerine katılım sağlayamazsınız.

AYT Soru Dağılımı

İkinci oturum AYT’de soru dağılımları şu şekildedir:

 • Edebiyat: 24 soru
 • Sosyal Bilimler I: 16 soru
  • Tarih: 10 soru
  • Coğrafya: 6 soru
 • Sosyal Bilimler II: 40 soru
  • Tarih: 11 soru
  • Coğrafya: 11 soru
  • Felsefe Grubu: 12 soru
  • Din Kültürü: 6 soru
 • Matematik: 40 soru
 • Fen Bilimleri: 40 soru
  • Fizik: 14 soru
  • Kimya: 13 soru
  • Biyoloji: 13 soru

AYT Hakkında Sık Sorulan Sorular

Üniversite sınavına girmek isteyen adaylar, AYT hakkında pek çok sorunun yanıtını merak ediyor. Bu bölümde aklınızdaki pek çok sorunun yanıtı mevcuttur.

AYT Hangi Konular Var?

AYT’de ağırlıklı olarak 11. sınıf konuları ve 12. sınıf konuları vardır. Ancak 9 ve 10. sınıf konularından da sorular gelmektedir. Aynı zamanda 11-12 konuları için 9-10 konularını bilmek de iyi bir temel sahip olmak için gereklidir. AYT konuları için aşağıdaki butona tıklayın.

AYT Konuları ve Soru Dağılımları

AYT’nin katkısı ne kadar?

Yükseköğretim Kurumu tarafından belirlenen kurala göre, AYT’nin genel sınav puanına etkisi yüzde 60 olarak belirlenmiştir. Geriye kalan yüzde 40 ise TYT oturumundan gelmektedir.

AYT’ye girmek zorunlu mu?

AYT’ye girmek zorunlu değildir. Eğer dört yıllık bir bölüme girmek istiyorsanız AYT’ye girmeniz gerekiyor. Ancak iki yıllık (ön lisans) ya da özel yetenek gerektiren bölümler için TYT oturumuna girmek yeterlidir.

AYT’ye girmeden 4 yıllık tercih yapılabilir mi?

Hayır, yapılamaz. AYT girmeden 4 yıllık tercih yapılamaz. Dört yıllık tercih için mutlaka ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi’ne girmeniz gerekmektedir.

Sayısalcılar AYT’de ne çözecek?

Sayısal bölümü öğrencileri, SAY puan türü için AYT oturumunda Matematik ve Fen Bilimleri testlerini çözecekler. Matematik, fizik, kimya ve biyoloji derslerinden toplamda 80 soru çözmeleri gerekiyor.

Eşit Ağırlıkçılar AYT’de ne çözecek?

Eşit Ağırlık bölümü öğrencileri, EA puan türü için AYT oturumunda Edebiyat – Sosyal Bilimler I ve Matematik testlerini çözecekler. Matematik, edebiyat, tarih ve coğrafya derslerinden toplamda 80 soru çözmeleri gerekiyor.

Sözelciler AYT’de ne çözecek?

Sözel bölümü öğrencileri, SÖZ puan türü için AYT oturumunda Edebiyat – Sosyal Bilimler I ve Sosyal Bilimler II testlerini çözecekler. Edebiyat, tarih, coğrafya, felsefe grubu ve din kültürü derslerinden toplamda 80 soru çözmeleri gerekiyor.

AYT’de alan dışı soru çözmek puan getirir mi?

AYT’de yalnızca sorusunu çözdüğünüz puan türüne etki edebilirsiniz. Örneğin, sayısal puanınızı artırmak istiyorsanız Matematik ve Fen Bilimleri testlerini çözmeniz yeterli olacaktır. Edebiyat testinde yaptığınız doğru ve yanlışlar sayısal puanınıza etki etmez. Alan dışı soru çözmek yalnızca o alan için puan getirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu