Haberler

Bursluluk sınavı ne zaman yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) tarihini açıkladı. Başarılı öğrencilerin tespit edilip burs kazandığı sınavın tarihi belli oldu. Peki, bursluluk sınavı ne zaman yapılacak? Bursluluk sınavı konuları nelerdir? İşte tüm gelişmeler.

5, 6, 7, 8, lise hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerinin katıldığı bursluluk sınavı tarihi belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) 25 Nisan 2021 tarihinde tüm ülke genelinde oluşturulacak sınav merkezlerinde yapılacağını açıkladı.

Tek oturumdan oluşan sınav 25 Nisan 2021 tarihinde saat 10.00‘da başlayacak ve saat 12.00‘de sona erecek. Sınava giren öğrencilere 100 soru sorulacak ve bu soruları çözmeleri için 120 dakika yani 2 saat süre tanınacak.

Bursluluk Sınavı konuları nelerdir?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilerin merak ettiği bursluluk sınavı konuları hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, “Bu sınava katılacak öğrencilerin bulundukları sınıf kademesinin birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacaklar. Önceden sınava girecek 10. ve 11. sınıf öğrencileri, 9. sınıfın tüm konularından da sorumlu tutuluyorlardı. Bu konuda bir daraltma yaptık ve yalnızca 9. sınıf birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olmalarına karar verdik.” ifadelerinde bulundu.

Bakan Selçuk’un açıklamalarına göre, 5, 6, 7, 8 ve 9. sınıflar kendi sınıflarının birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacak. 10. sınıflar, sadece 9. sınıf birinci dönem müfredat ve kazanımlarından; 11. sınıflar ise 9. ve 10. sınıf müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacak.

Bursluluk Sınavı nedir?

Ülkemizde ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilere yapılan bursluluk sınavı ile Milli Eğitim Bakanlığı, yüksek not alan öğrencilere burs ve yurt desteği sağlıyor. Eski ismi Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) olan sınavın ismi kısa zaman önce değiştirilerek İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı yapılmıştı. Öğrencilerin yüksek not alarak kazandığı tüm burslar ve yurt destekleri geri ödemesiz olarak tahsis edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Üni Yardım'a hoş geldiniz! Üniversite sınavlarına hazırlanmanız için tüm içeriklerimizi ücretsiz olarak sunuyoruz. Sitemizin giderlerini ise reklamlardan karşılıyoruz. Rica etsek reklam engelleyicinizi kapatabilir misiniz? Anlayışınız için minnettarız!