Haberler

KPSS ortaöğretim sonuçları ne zaman açıklanacak?

Ortaöğretim kurumu (lise) mezunlarının girdiği KPSS ortaöğretim sınavı 22 Kasım’da yapılmıştı. Sınavın üzerinden yaklaşık bir ay geçmesinin ardından adaylar, KPSS ortaöğretim sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun cevabını merak ediyor. İşte cevabı haberimizde.

Lise mezunu adayların girerek kamu kuruluşlarında memur olarak iş sahibi olmalarını sağlayan KPSS ortaöğretim sınavı, iki yılda bir düzenleniyordu. 2020 yılında Kasım ayında yapılan sınavın bir sonraki tarihi 2022 yılında olacak.

KPSS ortaöğretim sonuçları ne zaman açıklanacak?

KPSS ortaöğretim sonuçları ne zaman açıklanacak?

22 Kasım‘da yapılan KPSS ortaöğretim sınavının sona ermesi ile birlikte adaylar, sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından güncellenen sınav takvimine göre KPSS ortaöğretim sınav sonuçları 24 Aralık tarihinde açıklanacak.

Ancak ÖSYM, dünyada ve ülkemizde görülen korona virüs salgını nedeni ile sınav takviminde bulunan 7 sınavı daha ileri bir tarihe ertelemişti. ÖSYM’nin iş yükünün azalması da KPSS ortaöğretim sınav sonuçlarının daha erken bir tarihte açıklanması iddialarını beraberinde getirdi. Bu yıl yapılan bazı merkezi sınavlar, takvimdeki tarihten daha önce açıklanmıştı.

KPSS ortaöğretim sonuçları nereden açıklanacak?

KPSS ortaöğretim sonuçları açıklandığı anda ÖSYM’nin resmi internet sitesinde paylaşılacaktır. https://sonuc.osym.gov.tr adresine giderek T.C. kimlik numarası ve ÖSYM giriş şifresini girdiğiniz takdirde KPSS ortaöğretim sonuç belgenizi görebilirsiniz. Sınav ilk açıklandığı anda yoğunluktan dolayı sayfa yüklenmeyebilir. Bir süre sonra yeniden denediğinizde sonuçları görebilirsiniz.

KPSS ortaöğretim sınavı nedir?

KPSS ortaöğretim sınavı nedir?

KPSS ortaöğretim sınavı, yalnızca lise mezunlarının katıldığı bir kamu personeli seçme sınavıdır. Devlet memuru olmak isteyen ortaöğretim mezunlarının girmesi için ÖSYM tarafından yapılan merkezi bir sınav sistemidir.

Lise mezunları ile üniversite öğrencileri belirli koşulları yerine getirmeleri durumunda KPSS ortaöğretim sınavına giriş yapma hakkına sahip olurlar. Daha sonra yeterli miktarda sınav puanı aldıktan sonra yapılacak olan mülakatları da başarı ile geçtiklerinde devlete ait kamu ve kuruluşları memur olarak çalışırlar.

Güncel olarak bir üniversitede eğitim görüyorsanız da bu sınava girebilirsiniz. Ancak herhangi bir lisans ya da ön lisans bölümü mezunu olmamanız gerekmektedir.

KPSS ortaöğretim sınavında 60 genel yetenek ve 60 genel kültür sorusu adaylara sorulur. KPSS ortaöğretim sınav puanı, bir sonraki sınava kadar geçerli olur.

Daha fazla eğitim, öğretmen, sınav ve üniversite haberleri için Üni Yardım’ı takipte kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Üni Yardım'a hoş geldiniz! Üniversite sınavlarına hazırlanmanız için tüm içeriklerimizi ücretsiz olarak sunuyoruz. Sitemizin giderlerini ise reklamlardan karşılıyoruz. Rica etsek reklam engelleyicinizi kapatabilir misiniz? Anlayışınız için minnettarız!