Haberler

LGS 2021 tarihi belli oldu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile LGS 2021 tarihi belli oldu. Peki, LGS 2021 tarihi ne zaman? LGS 2021'e kimler başvurabilir? LGS'de hangi konular çıkacak? LGS'ye nasıl başvurulur? İşte detaylar...

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile LGS 2021 tarihi belli oldu. Peki, LGS 2021 tarihi ne zaman? LGS 2021’e kimler başvurabilir? LGS’de hangi konular çıkacak? LGS’ye nasıl başvurulur? İşte detaylar…

LGS 2021 tarihi belli oldu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından imzalı şekilde 81 ildeki okullara gönderilen yazıda LGS 2021 tarihi belli oldu.

Sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına yönelik yapılacak merkezi sınav, 6 Haziran 2021 Pazar günü saat 10.00‘da yapılacak.

LGS 2021’e kimler başvurabilir?

LGS 2021 sınavına resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve örgün ortaokulların 8. sınıfında eğitim öğretim gören herkes başvurabilir. Aynı zamanda Açık Öğretim Ortaokulu ve Geçici Eğitim Merkezi öğrencileri de eğitim öğretim gördüğü kurumda 8. sınıfta bulunuyorsa LGS 2021 sınavına başvurabilir.

LGS 2021’de kaç soru var?

LGS 2021 sınavında öğrenciler sözel bölüm ve sayısal bölüm olmak üzere toplamda 90 soru çözecekler. Sözel bölüm de 50 soru, sayısal bölümde ise 40 soru bulunuyor. Bu bölümlerin derslere göre soru dağılımı ise şu şekilde:

SÖZEL BÖLÜM

  • Türkçe: 20 soru
  • T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük: 10 soru
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 10 soru
  • Yabancı Dil: 10 soru
  • TOPLAM: 50 soru

SAYISAL BÖLÜM

  • Matematik: 20 soru
  • Fen Bilimleri: 20 soru
  • TOPLAM: 40 soru

LGS 2021 tarihi belli oldu

LGS’ye nasıl başvurulur?

LGS 2021 sınavına başvurmak isteyen adaylar, eğitim gördükleri okul müdürlüklerine giderek başvurularını yapabilirler.

Okul müdürlükleri ise, okula kayıtlı olan olan öğrencilere ait bilgileri, dijital ortamdaki bilgilerle karşılaştırarak doğruluğunu kontrol etmelidir. Aynı zamanda öğrencinin sınav giriş belgesindeki fotoğrafı güncellemeli, velileri bilgilendirmeleri ve başvuru yapmaları konusunda rehberlik etmeleri gerekir.

LGS 2021 tarihi belli oldu

LGS nedir?

LGS, Liseye Geçiş Sınavı’nın kısaltmasıdır. Daha önce TEOG olarak yapılan temel öğretimden ortaöğretime geçiş sınavının yerine gelmiştir. 8. sınıfa giden öğrencilerin liseye geçmek için girdikleri sınavdır. Bu sınava giren öğrenciler “sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumları“na giriş yaparlar. LGS sınavına girmeyen 8. sınıf öğrencileri ise ilköğretim eğitimleri boyunca aldıkları tüm notların ortalaması alınarak hesaplanan diploma puanına göre tercih ettikleri liselerden birine yerleşirler. Diploma puanı kullanarak sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına giriş yapılmaz.

LGS’de hangi konular var?

LGS sınavında öğrencilerin 8. sınıfta işledikleri konulardan sorular gelir. 20 matematik, 20 fen bilgisi, 20 türkçe, 10 inkılap tarihi, 10 din kültürü ve 10 yabancı dil (ingilizce) sorusu sorulur.

LGS 2021 tarihi belli oldu

LGS kaç saat sürüyor?

LGS sınavı iki oturumdan oluşur ve her oturum farklı sürelerden oluşmaktadır. Sözel bölümde 50 soruyu çözmeleri için öğrencilere 75 dakika süre verilir. Ardından 40 sorudan oluşan sayısal bölüme girerler ve bu bölümdeki soruları çözmek için 80 dakika süre sağlanır. Her iki oturum arasında öğrencilerin dinlenmesi için 45 dakika mola verilir.

Bildiğiniz gibi LGS 2021 tarihi belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada sınavın 6 Haziran 2021 tarihinde yapılmasına karar verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Üni Yardım'a hoş geldiniz! Üniversite sınavlarına hazırlanmanız için tüm içeriklerimizi ücretsiz olarak sunuyoruz. Sitemizin giderlerini ise reklamlardan karşılıyoruz. Rica etsek reklam engelleyicinizi kapatabilir misiniz? Anlayışınız için minnettarız!