Rehberlik

Matematik Nasıl Çalışılır?

Matematik, neredeyse tüm öğrenciler için başlı başına bir bela olmuştur. Lise sınavlarında da üniversite sınavlarında da matematik olmadan iyi puanlar elde etmek epey bir zordur. Bu nedenle hayallerinizdeki okulu kazanmak için matematik öğrenmek zorundayız. Peki, matematik nasıl öğrenilir diyenler için matematik nasıl çalışılır yazımızı hazırladık. Sizlere en iyi matematik çalışma taktikleri listesini oluşturduk. Aşağıdaki yönergeleri okuyup yerine getirin. Matematik sizin için bir sorun olmaktan çıkacaktır.

TYT Matematik Konuları ve AYT Matematik Konuları listesini öğrenmek mi istiyorsunuz? Hemen bağlantılara tıklayarak ilgili sayfaya gidin.

10 adımda matematik nasıl çalışılır öğrenmek için yazımızı okuyun. Bu adımları takip ettikten sonra matematik sorularını çok kolay bir şekilde çözeceksiniz.

Matematik Nasıl Çalışılır?

  1. Dersi dikkatli dinleyin
  2. Bol bol not alın
  3. Yazarak çalışın
  4. Haftalık ve aylık tekrarlar yapın
  5. Ezberlemeyin, mantığını öğrenin
  6. Sabırlı olun ve pes etmeyin
  7. Öğreterek öğrenin
  8. Kolaydan zora doğru soru çözün
  9. İyi bir çalışma planı hazırlayın
  10. Eğlenceli hale getirin

planlı ve programlı çalışın

1. Dersi dikkatli dinleyin

Matematik, dikkat gerektiren bir derstir. Bu nedenle ister okulda öğretmeniniz anlatsın ister evde YouTube hocalarından dinleyin. Kapasitenizin en üstünde bir konsantrasyon içinde dersi dinleyin. Dikkati sağladıktan sonra konular size daha kolay ve anlaşılır gelecek. Öğretmenin ağzından çıkan her bir cümle, matematik için önemlidir. Saatlerinizi harcayan bir matematik sorusunu dikkatiniz sayesinde saniyeler içinde çözün.

matematik çalışırken not almak

2. Bol bol not alın

Matematik dersine çalışırken bol bol not alın. Her formülü ufak ufak kağıtlara yazın ya da büyük bir formül kağıdı oluşturun. Öğretmeninizin söylediği matematik ipuçlarını notlarınız arasına ekleyin. Çözemediğiniz soruların nasıl çözüldüklerini not alın. Daha sonra tekrar yaparken bu notlara göz atın. Bu nedenle okunaklı ve dikkat çekecek bir şekilde not alın. Renkli kalemler, süslemeler ile notlarınızı şekillendirin. Matematik nasıl çalışılır öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okuyun.

ders çalışmak

3. Yazarak çalışın

Mutlaka yazarak çalışın. Öğretmenin tahtada çözdüğü soruları eş zamanlı olarak defterinize yazın. Tahtada çözülen soruların çözümlerini de deftere ekleyin. Haftalık ve aylık tekrar yaparken bu soruları gözden geçirin. Bol bol not almak ve yazarak çalışmak matematik için önemlidir. Çözerken zorlandığınız sorulara işaret bırakın. Soruların zorluk seviyesini 1-5 arasında puanlandırın. Haftalık ve aylık tekrar yaparken işinize yarayacak.

matematik çalışmak

4. Haftalık ve aylık tekrarlar yapın

Haftalık ve aylık tekrar yapın. Hafta içinde çalıştığınız matematik konularını daha önceden belirlediğiniz bir gün yeniden gözden geçirin. Çözdüğünüz soruları yeniden çözmeye çalışın. Soru çözümüne geçmeden önce mutlaka notlarınıza bakın. Soru çözümünü en sona bırakın. Sorularda takıldığınız bir yer olursa yeniden notlarınıza dönün. Aylık olarak çözdüğünüz soruları tekrar gözden geçirin. Neyi nasıl yaptığınıza dikkat edin. Göz ucuyla bakıp geçmeyin, dikkatli okuyun. Gerekirse bir daha çözün.

matematik için haftalık ve aylık tekrarlar yapın

5. Ezberlemeyin, mantığını öğrenin

Soruları yeniden çözmeye çalışırken ezberlemeyin. Ezberlemek sizi yalnızca o soruda başarılı yapar. Mantığını öğrenmek ise o konudaki tüm soruları çözmenizi sağlar. Sorunun çözüm aşamalarını ezberlemek yerine neyin nasıl yapıldığına dikkat edin, mantığını öğrenin. Her konunun belli bir mantığı vardır. Matematik, mantığını öğrendikten sonra çocuk oyuncağı olan bir derstir. Böylece matematik nasıl çalışılır daha iyi öğrenin.

“Matematik esas olarak sabır olayıdır. Ezberleyerek değiI keşfederek anlamak gerekir. Cahit Arf.

matematik nasıl çalışılır

6. Sabırlı olun ve pes etmeyin

Matematik nasıl çalışılır mı diyorsunuz? Elbette matematik öğrenmek kolay değil. Zorlu bir yol sizi bekliyor. Ancak sabırlı olduktan ve pes etmeyi aklınızda çıkardığınız sürece yolun sonunda başarı vardır. Rakiplerinizin önüne geçmek, sınavlarda yüksek notlar almak için sabırlı olun. Hayallerinizdeki lise ve üniversitelere gitmek için pes etmeyin.

Matematik esas olarak sabır olayıdır. Ezberleyerek değiI keşfederek anlamak gerekir.” Cahit Arf.

matematik

7. Öğreterek öğrenin

Öğrenmenin en iyi yolu öğretmektir. Sizin bildiğiniz bir konuyu sınıf arkadaşlarınız tam olarak anlamamış olabilir. Bildiklerinizi sınıf arkadaşlarınıza anlatın. Onlara öğretmen gibi konuyu öğretin. Takıldıkları ve akıllarında bir soru olduğunda size sorsunlar ve siz de cevaplayın. Eğer anlatacak bir sınıf arkadaşınız yoksa kendi kendinize anlatın. Sanki birileri sizi dinliyormuş gibi matematik anlatın. Bir zaman sonra göreceksiniz ki aslında başkasına değil kendinize öğretiyorsunuz.

matematik nasıl çalışılır

8. Kolaydan zora doğru soru çözün

Kesinlikle zor soru çözerek başlamayın. Bu motivasyonunuzu düşüreceği gibi başarısız olmanızı da sağlar. Zor sorular için hazır olmayı bekleyin. İlk olarak başlangıç seviye sorular çözün. Bu soruları size çok kolay gelecek. Aldırmayın, çözmeye devam edin. Her birini birer pratik olarak görün. Soru çözdükçe seviyeyi artırın. Kolaydan zora doğru soru çözün. Zor sorulara geldiğinizde zorlanmadığınızı fark edeceksiniz. Bunun nedeni kolay sorularda yaptığınız pratiktir. Bu sayede matematik nasıl çalışılır daha iyi öğreneceksiniz.

arkadaşlarınıza matematik öğretin

9. İyi bir çalışma planı hazırlayın

Hangi ders olursa olsun başarılı olmak için planlı ve programlı çalışmak gerekir. Kendinize bir çalışma programı hazırlayın. Bu çalışma programına uyarak ilerleyin. Günde kaç soru çözeceksiniz? Günde kaç saat matematik çalışacaksınız? Hangi günler tekrar yapacaksınız? Aylık ve haftalık tekrarlarınızı nasıl yapacaksınız? Bunların hepsini daha önceden planlayın. Plana sadık kalın. Böylece matematik nasıl çalışılır öğrenin.

matematik nasıl öğrenilir

10. Eğlenceli hale getirin

Özellikle küçük yaştaki öğrenciler için matematiği eğlenceli hale getirmek gerekir. Soru numaralarını yazarken şekilli yazmayı deneyin. Başlıkları, önemli notları renkli kalemler ile yazın. Tüm bu görsel ögeler ders çalışma sırasında sizi matematiğin dünyasına çekecektir. Daha eğlenceli hale getirmek için kendinize ödüller verin. Örneğin, günde 100 soru çözdükten sonra patlamış mısır eşliğinde bir bölüm Netflix’ten dizi izleyin. Basit gibi gözükse de bir bölüm dizi izlemek için o 100 soruyu çok daha iştahlı şekilde çözeceksiniz. Matematiği bir oyun haline getirmek, matematik dersinde başarılı olmak için iyi bir tercihtir.

Matematik nasıl çalışılır yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla rehber yazılar için Üni Yardım’ı takip edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu