Haberler

SON DAKİKA! Okullar yıl sonuna kadar online olacak!

Korona virüs vaka sayılarının ülkemizde artışa geçmesi nedeniyle Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı toplantısının ardından çıkan tavsiyeler yürürlüğe girdi. Bugün yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan korona virüs tedbirlerini açıkladı. Bu tedbirler arasında okullar hakkında da bir gelişme bulunuyor. Şu anda ara tatilde olan okullardaki eğitim – öğretim faaliyetleri yıl sonuna kadar online olarak devam edecek. İşte tüm gelişmeler!

COVID-19 salgınında ülkemizdeki vaka sayıları yeniden 3 bin seviyesini aşmış durumda. 17 Kasım tarihinde açıklanan hasta sayısı 3.819 olurken korona virüs nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı ise 103 olarak bildirildi.

Vaka sayılarının yeniden artışa geçmesi, virüsün kontrolden çıkması ile birlikte Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı bir toplantı yaptı. Toplantının ardından alınması gereken korona virüs tedbirlerini Cumhurbaşkanlığı’na bildirdi.

17 Kasım günü yapılan kabine toplantısında korona virüsle mücadelede yeni tedbirler belli oldu. Akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu kararları açıklamalar için kameraların karşısına geçti. Korona virüs salgını nedeniyle alınan tedbirler açıklandı.

Korona virüs salgını nedeniyle alınan tedbirler

  • Hafta sonları, tedarik ve üretim zincirlerinde aksama olmayacak şekilde saat 10.00 ile 20.00 dışında sokağa çıkma kısıtlaması getirilecek.
  • Ara tatilde olan eğitim öğretim kurumları, yıl sonuna kadar online şekilde devam edecek.
  • 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için uygulanan belirli saatler dışındaki sokağa çıkma kısıtlaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş ve altına da uygulanacak.
  • Alışveriş merkezleri, berberler, kuaförler, marketler, restoranlar ve kafeler gibi iş yerlerini çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arasında sınırlı olacak.
  • Sinemalar, sektörün talebine ilişkin olacak şekilde yıl sonuna kadar kapalı olacak.
  • Restoran ve kafelerde yalnızca paket servis uygulaması ile hizmet devam edecek.
  • Kıraathaneler bir süre faaliyetlerine ara verecek.
  • Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanacak, aynı zamanda halı sahalar bir süre kapalı kalacak.
  • Şehirlerin ana cadde ve meydanlardaki sokakta sigara içme yasağı devam edecek.
  • İl Hıfzıssıhha Kurulları gerekli gördüğü durumlarda sınırlandırmaları arttırabilecek.

MEB, uzaktan eğitim sürecine ilişkin açıklama yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni korona virüs tedbirlerinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı da açıklama yaptı. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bakanlık, şu ifadeleri kullandı:

“BİLGİLENDİRME Resmî, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetleri, 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzaktan eğitim yoluyla devam edecektir. Uzaktan eğitim sürecine ilişkin detaylı bilgilendirme ayrıca yapılacaktır.”

Üniversiteler açılacak mı?

Üniversitelerin açılıp açılmayacağı zaten belirsiz bir konuydu. Son yapılan resmi açıklamada üniversiteler, en erken bahar dönemi yani mart ayında açılacaktı. Alınan yeni korona virüs tedbirleri kapsamında üniversitelerin açılması da gündemden kalkmış oldu.

YeniKorona virüs salgını nedeniyle alınan tedbirler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Üni Yardım'a hoş geldiniz! Üniversite sınavlarına hazırlanmanız için tüm içeriklerimizi ücretsiz olarak sunuyoruz. Sitemizin giderlerini ise reklamlardan karşılıyoruz. Rica etsek reklam engelleyicinizi kapatabilir misiniz? Anlayışınız için minnettarız!