YKS

2021 TYT Konuları ve Soru Dağılımları

2021 TYT Konuları için en doğru yerdesiniz. Üni Yardım ekibi olarak MEB tarafından yapılanan 2021 YKS sınavı için en güncel TYT Konuları yazılarını hazırladık. Aynı zamanda TYT Konuları PDF olarak indirmeniz için sizlere özel konu takip çizelgesi hazırladık.

2021 AYT Konuları ve Soru Dağılımları

2021 TYT Konuları ve Soru Dağılımları

Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak 2021 TYT Konuları ve Soru Dağılımı yazılarına ulaşın. Her ders için özel olarak hazırladığımız TYT Konu Takip Çizelgesi, yazıların içinde yer alır. İndirmek için yapmanız gereken tek şey ilgili butona tıklayın. Aşağıdaki mavi renkli butona tıklayarak ise TYT konuları dışında ihtiyacınız olan AYT Konuları içeriklerine ulaşın.

[jnews_block_21 number_post=”10″ include_post=”413,395,389,382,366,347,340,330,289,215″ sort_by=”oldest”]

2021 AYT Konuları ve Soru Dağılımları

2021 TYT Soru Sayısı

YKS sınavının ilk oturumu olan TYT’de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri öğrencilerin karşısına. Aşağıda her test için bilgiler ve kaç soru çıktığını yer alır.

Türkçe testi: Türkçe testinde öğrencilere 40 soru sorulur. Bu sorular 29-30 anlam bilgisi, 10-11 dil bilgisi şeklinde gelir. Sınava giren adaydan okuduğunu anlaması, yorumlaması beklenir. Bunun dışında Türkçe dil kurallarına ne kadar hakim olup olmadığına ölçülür.

Temel Matematik Testi:  Temel Matematik testinde öğrencilere 40 soru sorulur. Bu sorular 29-30 matematik, 10-11 geometri şeklinde gelir. Son yıllarda sadece formül ve işlem gerektiren sorular tarihe karıştı. Bunun yerine ÖSYM, öğrenciden problemi yorumlama ve bunu matematiksel olarak çözme kabiliyetini sorguluyor. Eski tarz sorularda işlem yaparak çözülen sorular, yeni nesil olarak yorumlayarak çözülüyor.

Sosyal Bilimler Testi: Sosyal Bilimler testi; tarih, coğrafya, din kültürü ve felsefe derslerinden oluşur. Bu derslerden bilgi ve yorumlamaya yönelik sorular sorulur. Az bilgi ve çok yorumlama ile çözülmesi mümkün birçok soru son yıllarda yapılan YKS sınavlarında soruldu.

Fen Bilimleri Testi: Aynı Sosyal Bilimler testi gibi Fen Bilimleri testinde de bilgi ve yorumlamaya yönelik sorular adayların karşısına çıkmaktadır. Fizik, kimya ve biyoloji derslerinde günlük hayata uyarlanmış problem soruları öğrencilerin yorumlama ve ilgili ders bilgisiyle soruyu çözmek kabiliyeti sorgulanıyor.

Aşağıdaki tabloda TYT sınavındaki dersler ve hangi dersten kaç soru çıktığı verilmiştir.

TYT DERSLERİSORU SAYILARI
Türkçe Testi40 soru
Sosyal Bilimler Testi20 soru
Tarih5 soru
Coğrafya5 soru
Felsefe5 soru
Din Kültürü5 soru
Temel Matematik Testi40 soru
Fen Bilimleri Testi20 soru
Fizik5 soru
Kimya5 soru
Biyoloji5 soru

TYT Sınavı Sık Sorulan Sorular

TYT konuları başlıklı yazımızda öğrencilerin TYT sınavı hakkında en çok sorduğu sorular ve cevaplarına yer verilmiştir. Sizin de aklınıza takılan merak ettiğiniz bir soru varsa sayfanın altındaki yorumlar bölümünden sorabilirsiniz.

2021 TYT ne zaman yapılacak?

2021 yılında YKS sınavına girecek üniversite adayları, 19 Haziran 2021 Cumartesi günü TYT sınavına girecekler. 20 Haziran 2021 Pazar günü ise ikinci oturum olan AYT sınavı yapılacak. Aynı gün YDT sınavı da yapılacak.

2021 TYT sonuçları ne zaman açıklanacak?

2021 TYT sonuçları ve 2021 YKS sonuçları, 23 Temmuz 2021 tarihinde açıklanacak. Sınava giren adaylar bu tarihte ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden sonuçlara ulaşacak.

2021 YKS konuları değişti mi?

2020 YKS sınavında Corona virüsü nedeniyle ikinci döneme ait birçok konu kaldırılmıştı. 2021 YKS konuları değişecek mi sorusunun cevabı henüz bilinmiyor. Şu anda üniversite adayları güncel müfredatta olan tüm konulardan sorumludur. Gelecek günlerde duruma göre YÖK veya ÖSYM gerekli açıklamayı yapacaktır. Konular değişecek olsa bile 2021 YKS sınavına girecek olan öğrenciler 9 ve 10. sınıfı gördükleri için TYT Konuları kesinlikle değişmeyecektir.

Güncelleme: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2021 YKS sınavında konuların değişmeyeceğini açıkladı.

2021 YKS zor mu?

2020 YKS sınavı sıralamalarına bakıldığında SAY puan türü başta olmak üzere her puan türünde yığılmalar meydana geldi. Yığılmaların olması 2020 YKS sınavında eleyici sorular olmadığı ve herkesin yapabildiği anlamına gelir. Matematik testinde “limit, türev, integral” gibi zor ve eleyici konuların olmaması bu durumu ortaya çıkardı. Yaşananlara göre 2021 YKS sınavının zor olacağı yönünde bazı dedikodular dolaşıyor. ÖSYM sınavlarını her zaman aynı seviyede tutmuştur. Geçen yıl kolay olmuştu, bu yıl zor olacak diye kesin bir şey söylemek mümkün değil.

TYT kaç ayda biter?

TYT sınavına çalışan öğrenciler yaklaşık olarak 4-5 ayda TYT konularını bitirmektedir. Bu süreden sonra AYT sınavına çalışmaya başlarlar. AYT oturumu TYT’ye göre daha belirleyici olduğu için AYT’ye daha çok önem verilmelidir.

TYT konuları nelerdir?

Temel Yeterlilik Testi yani TYT konuları için hazırladığımız içeriklere yukarıdaki bağlantılar yardımı ile ulaşın. Türkçe, matematik, geometri, tarih, coğrafya, din kültürü, felsefe, fizik, kimya ve biyoloji derslerinin tamamı için konu listesini hazırladık. Bu konu listeleri en güncel MEB müfredatı doğrultusunda hazırlanmıştır. 2021 YKS sınavına girecek üniversite adaylarının lise eğitimleri boyunca gördükleri 9, 10, 11 ve 12. sınıf müfredatlarına bakılarak hazırlanmıştır.

TYT nedir?

TYT yani Temel Yeterlilik Testi, yeni sınav sistemi olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) birinci oturumudur. Bu oturuma giren adaylar türkçe, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri derslerinden sorumlu olurlar. Soruların hangi konulardan geldiğini öğrenmek için TYT konuları bulunan içeriklerimize bu yazının başına giderek ulaşın.

TYT oturumuna YKS sınavı ile bir üniversite bölümünü kazanmak isteyen tüm adaylar girmek zorundadır. TYT puanı olmadan hiçbir iki yıllık ön lisans, dört yıllık lisans ya da özel yetenekle öğrenci alan kurumlara kayıt yapamazsınız. TYT puanı YKS sınavında sıralama belirleyen ve oldukça önemli bir oturumdur.

TYT oturumu, 2021 YKS sınavı için haziran ayının üçüncü hafta sonuna denk gelen Cumartesi günü yapılacaktır. 2021 yılında TYT sınavı 19 Haziran Cumartesi günü saat 10.15’te yapılacak.

TYT sınavında kaç soru var?

TYT sınavında toplam 120 soru bulunur. Üniversite adayları, Temel Yeterlilik Testi oturumuna girdiklerinde türkçe, matematik, sosyal bilimler ve fen bilimler dersleri olmak üzere toplamda 120 sorudan sorumlu olurlar.

Sorulan sorular, 9. ve 10. sınıf lise müfredatı konularından seçilir. TYT konuları listesine ulaşmak istiyorsanız yazının başına giderek her ders için özel olarak ve güncel MEB müfredatından yararlanılarak oluşturulan içeriklere ulaşabilirsiniz.

TYT sınav süresi ne kadar?

TYT sınavında adaylar 120 sorudan sorumlu olurlar. Üniversite adaylarına bu soruları çözmeleri için verilen TYT sınav süresi 135 dakika yani 2 saat 15 dakika olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda bir hesap yapıldığında 120 sorunun tamamını çözmek isteyen bir öğrenci için soru başına 1.125 dakika düşmektedir. Verilen süreden de belli olduğu gibi TYT oturumunda ÖSYM, adaylardan hızlı soru çözmelerini, süreyi doğru kullanmalarını ve zamanı iyi yönetmelerini istiyor. 

TYT’nin katkısı ne kadar?

Üniversite sınavı YKS’de TYT’nin katkısı yüzde 40 olarak belirlenmiştir. TYT puanının genel sınav puanına (TYT + AYT) etkisi yüzde 40 olmaktadır. Geriye kalan yüzde 60 ise YKS sınavının ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi yani AYT oturumu ile belirlenmektedir. Sınava çalışmak için ihtiyacınız olan TYT konuları yukarıda yer almaktadır.

TYT puanımın hesaplanması için kaç net yapmalıyım?

Yükseköğretim Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yeni sınav sistemi olan YKS’nin kurallarını açıklarken yeni puan hesaplanma sistemi ile ilgili açıklamalarda da bulundu. TYT puanının hesaplanmasını isteyen bir öğrencinin ilk olarak baraj puanını geçmesi isteniyor. Yeni sınav sistemi YKS’de baraj puanının 150 puan olmasına karar verilmiştir. 

TYT puanının hesaplanmasını isteyen öğrencilere 150 baraj puanı tek başına yetmiyor. Yeni sınav sistemindeki puan hesaplanma kurallarına göre TYT puanının hesaplanması için 150 baraj puanının yanında Türkçe ya da Matematik testlerinin herhangi birinden en az 0.5 net yapmaları gerekiyor. Bu şartları yerine getiren üniversite adaylarının TYT puanı hesaplanır.

Örneğin; TYT oturumuna giren bir aday puanının hesaplanmasını istiyorsa Türkçe ya da Matematik testlerinin herhangi birinden en az 0.5 net yapmaları isteniyor. Aday, Türkçe testinden 0.5 net barajını geçip Matematik testinden 0 net yaparsa ve puanı toplamda 150 baraj puanını geçerse TYT puanı değerlendirmeye alınır. Aynı şekilde Matematik testinden 0,5 net yapıp Türkçe testinde 0 net yapan bir aday baraj puanı olan 150’yi geçerse TYT puanı hesaplanacaktır. Her iki dersin herhangi birinden en az 0.5 net yapmak TYT puanı hesaplama için yeterli olacaktır.

TYT oturumunda hangi dersten kaç soru sorulmaktadır?

TYT oturumunda toplamda 120 soru sorulur. Bu sorular temel matematik, temel geometri, türkçe, tarih, coğrafya, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi, fizik, kimya ve biyoloji derslerinden gelir. Sınavda çıkacak TYT konuları için yazının başındaki bağlantıları kullanın. TYT sınavındaki ders ders soru dağılımı ise şu şekilde belirlenmiştir:

 • Temel Matematik testi: 40 soru
 • Türkçe testi: 40 soru
 • Sosyal Bilimler testi: 20 soru
  • Tarih: 5 soru
  • Coğrafya: 5 soru
  • Felsefe: 5 soru
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 5 soru
 • Fen Bilimleri testi: 20 soru
  • Fizik: 7 soru
  • Kimya: 7 soru
  • Biyoloji: 6 soru
NOT: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden lise eğitiminde muaf olan üniversite adayları, Din Kültürü sorularını çözmek yerine ek olarak sınav kitapçığında bulunan 5 Felsefe sorusunu çözmelidirler. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf olup olmadığını TYT sınavına başvuru yaparken ÖSYM üzerinden bildirmeniz gerekir.

TYT sınavında öğrencilerden ne istenir?

Temel Yeterlilik Testi yani TYT, yeni sınav sistemi olan YKS ile birlikte gelmiştir. Eski sınav sisteminde öğrencilerin soruyu doğru çözüp cevaplaması yeterli olmuştur. Tabii ki TYT sınavında da bu şekildedir. Ancak yeni sınav sistemi ile birlikte ÖSYM, YÖK ve MEB, ezberci eğitim modelini ortadan kaldırarak öğrencilerin akıl ve mantık yürütme becerilerini ölçmek ve bu şekilde sıralama yapmak istemiştir.

Aynı zamanda 120 soru için verilen süre ise yalnızca 135 dakika yani 2 saat 15 dakikadır. Bu süreye bakıldığında öğrencilere soru başına yalnızca 1.125 dakika düşüyor.120 sorunun tamamını çözmek isteyen adaylar için oldukça kısa bir süre oluyor. Bu nedenle TYT oturumunda öğrencilerden süreyi doğru kullanma ve zamanı iyi yönetme nitelikleri bekleniyor. Tek bir soru başında fazla vakit kaybetmeyip yapabildikleri sorulara yönelmelerini istiyor.

TYT sınavında öğrencilerden akıl ve mantık yürütme, süreyi doğru kullanma, zamanı iyi yönetme, okuduğunu iyi anlama gibi beceriler isteniyor.

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. tyt konuları pdf konu takip çizelgesi ile birlikte çok güzel olmuş daha planlı çalışıyorum netlerim arttı

 2. 2022 yks sınavına giricem şimdiden çalışmaya başladım inşallah tıp kazanırım herkese başarılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Üni Yardım'a hoş geldiniz! Üniversite sınavlarına hazırlanmanız için tüm içeriklerimizi ücretsiz olarak sunuyoruz. Sitemizin giderlerini ise reklamlardan karşılıyoruz. Rica etsek reklam engelleyicinizi kapatabilir misiniz? Anlayışınız için minnettarız!